Olcsón is lehet könnyen, jól használható számítógépet összeállítani

2017. szeptember 10. 01:47 - binux

Mire ne költs ha számítógép kell

Nemrég az INDEX Helpdeszka blogján megjelent cikkben kicsit próbálták áttekinteni, hogy használt PC illetve laptop vásárlásánál mire érdemes figyelni. Mivel a téma kapcsán fontosnak tartom megosztani saját tapasztalataimat - talán kicsit kiegészítve a cikk tartalmát - így megszületett ez a bejegyzés.

Szóval milyen PC-t érdemes venni? Nézzük kicsit más szemszögből - hiszen az, hogy milyen rendszert szeretnénk használni alapvetően befolyásolja a gép árát, aminél a telepített szoftverek árával is számolni kell majd.

Fontos megjegyezni, hogy szinte bármely asztali számítógépre, notebookra vagy laptopra telepíthető szinte bármilyen operációs rendszer, így például indítás-kezelő programmal - más néven boot-manager programmal - lehetővé válik egy kevésbé ismert rendszer kipróbálása is a jobban ismert mellet, illetve sok rendszernek létezik egy Pendrive-ról telepítés nélkül indítható és kipróbálható csomagja is. Hasonlóan lehetséges egy virtualizált operációs rendszer környezetben kipróbálni egy ismeretlen rendszert - mert ugye nem biztos, hogy rosszabb amit nem ismerünk.


Mindennapi munkám során kénytelen vagyok Microsoft operációs rendszer környezetben dolgozni több évtizede, így látom a fejlődést, ami valóban biztató - de még messze sajnos az út vége.
A rendszer stabilitását, karbantartásigényét legjobban talán az jellemzi, hogy az IBM-nél amióta engedélyezték a konkurens Apple notebookok és asztali gépek használatát, azóta a teljes eszköz és szoftverrendszer életciklusra vetített IT - számítógép üzemeltetési - költségek összehasonlíthatóakká váltak a Microsoft rendszereivel, és az Apple megoldásaihoz összességében harmadannyi költség került lekönyvelésre az Apple termékek kezdeti jóval magasabb árának ellenére is. Hasonlóan a nagy megbízhatóságot igénylő kritikus ipari rendszerek esetében is kizárólag valamilyen POSIX szabványon alapuló (UNIX/LINUX/QNX stb.) - gyakran ingyenes rendszerekből továbbfejlesztett - operációs rendszert alkalmaznak - mellesleg az Apple iOS is ilyen. Ezeknél a nagy megbízhatóságú és kis erőforrás igényű rendszereknél alacsony IT fenntartási költség jelentkezik a tapasztalatok szerint - ellentétben a Microsoft rendszerek magas fenntartási költségeivel.
Ez egy mindennapi felhasználó számára leginkább a rendszer állandó, kényszeres buherálását jelenti - ugyanis a csilli-villi megoldások sajnos nem helyettesítik a megbízhatóságot.

Ne feledjük, hogy a GNU/Linux és a (Free)BSD - valamint a QNX Neutrino - rendszerek mögött már nem csak a lelkes hobbifejlesztők tömegei állnak, hanem komoly szoftvercégek használják ezeket saját kereskedelmi termékeik alapjául - így a mindennapi buherálástól bizony nagyon messze kerültek. Persze parancssor az van mindegyikben - de ugye mindannyian tudjuk, hogy egy Windows környezet is csak parancssori felületen menedzselhető hatékonyan.

Egy Linux vagy FreeBSD rendszer az ingyenességén túl jóval kisebb erőforrásigénnyel rendelkezik, magyarul régebbi és jóval olcsóbb számítógépeken is megdöbbentő sebességgel képes elfuttatni a szintén ingyenes szoftvercsomagokat.

Ez utóbbi rendszerek az árérzékeny tömegeknek jelentenek kibúvót a még drága Intel i3-5-7 és az AMD hasonló architektúrájú lapkáin alapuló szentháromság alól - ugyanis 4 GByte RAM-al és SSD-vel egy "öreg" Core2Duo vagy Phenom processzoros gép is sokáig jó és olcsó társ lehet - ha megfelelő, kis erőforrásigényű rendszert telepítünk rá.

Egy kis műhelytitok notebookra vágyóknak: a DVD meghajtó gyakran haszontalan manapság már, de a helyére egy nagyobb kapacitású második merevlemez (HDD) is beépíthető, így elegendő egy kis kapacitású olcsó SSD-t beépítenünk fő lemezként, melyről a rendszer és a főbb alkalmazások futnak - a többire ott a második lemez.

Családunkban így használunk vígan "bontószökevény" gépeket karbantartás, buherálás nélkül (nekünk a családi géppark Mint-el működik, de ez ízlés dolga) - pedig Párom orvosként ugyan sokkal okosabb nálam, de
számítástechnikában kevés gyakorlattal rendelkezik - viszont hallgat rám.

Nos, annyit mindenképp tanácsolnék, hogy csak hibátlanul, megbízhatóan működő gépet vásároljunk meg és mindíg próbáljuk ki a kiszemelt még ismeretlen rendszert a későbbi problémák elkerülésére. Sok sikert!

1 komment
Olcsón is lehet könnyen, jól használható számítógépet összeállítani
süti beállítások módosítása